Przeczytaj, żeby posłuchać

Mężczyzna w słuchawkach

Ile masz w ciągu każdego dnia tzw. „otwartych pętli’? Sytuacji, kiedy niby robisz coś konstruktywnego, a tak naprawdę nie poświęcasz temu dużej uwagi. Działasz jak automat. Dzieje się tak, kiedy podróżujesz, wykonujesz obowiązki domowe, uprawiasz sport. Uspokoję Cię – ja też tak mam :)

Niejednokrotnie zastanawiałem się, jak zwiększyć zakres i szybkość przyswajanych treści. Inaczej mówiąc, w jaki sposób efektywniej się uczyć, nie skupiając się tylko na jednej czynności? Odpowiedzią są…Podcasty. Tym razem chcę podzielić się osobistą listą. Jakich podcastów słucham? Za co je lubię? Jakie treści mnie w nich inspirują?

Bez słuchawek ani rusz!

mikrofon i słuchawki

Kiedy wychodzę pobiegać lub jestem w podróży, zawsze zabieram ze sobą słuchawki. Mogę się odłączyć od świata zewnętrznego, a skupić na tym, co ważne tu i teraz. Odblokowuję telefon, klikam w odpowiednią apkę i wybieram to, na co akurat mam ochotę. Pozwól, że zabiorę Cię w świat moich podcastów. Przedstawiam też ich subiektywną ocenę.

  1. EachOneTeachOne – podcast niezwykle pozytywnej osoby. Michał „Vasquez” Plewniak jest entuzjastą kreatywnego, świadomego i zdrowego stylu życia. Słuchając jego materiałów, poszerzam swoją wiedzę z zakresu zdrowia, motywacji, czasami też technologii. Reklaks w czystej postaci. Cenię za pomysły na odcinki, prowadzenie, dedykowane temu posty na blogu.
  2. DevTalk – podcast Maćka Aniserowicza. To od niego się wszystko zaczęło! Niespełna 80 odcinków dobrego, programistycznego stuffu. Goścmi są nie tylko koderzy, ale i osoby, które nie „klepią w klawiaturę”, a stoją trochę z drugiej strony. Ten podcast, jak dla mnie, to „must have” – zarówno początkującego, jak i doświadczonego Programisty.
  3. Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy – podcast Michała Szafrańskiego. Jeśli tytuł nic Wam nie mówi, może podpowiedzią niech będzie blog, którego prowadzi pod nazwą: „Jak oszczędzać pieniądze”. Ostatecznie, mogę napisać też, że Michał jest także autorem książki „Finansowy Ninja”. Dziś skupiam się jednak na Podcastach, dlatego…. Uważam, że „WNOP” to za każdym razem solidna dawka finanowej wiedzy, podawana w jasny, przejrzysty sposób. Michał zaprasza do siebie nie tylko finansistów, czy biznesmenów. Ostatnio zaimponował mi rozmową z Wiktorem „TaZ`em” Wojtasem, byłym liderem drużyny Virtus.Pro. Kto grał lub gra w Counter Strike`a wie o kogo chodzi :) Jeśli nie – link to tej rozmowy jest tutaj. Wszystko o e-sporcie w pigułce. Polecam. Warto dodać, że w maju 2018 roku ukaże się druga książka Michała Szafrańskiego, zatytułowana „Zaufanie, czyli waluta przyszłości”.
  4. Lepiej Teraz – podcast Radka Budnikiego. Autor jest miłośnikiem stoickiego podejścia do życia. Obserwuję to też w jego audycjach. Rozmowy dotyczą kreatywności i biznesu, tworzonego z pasją. Polecam, zero coachingu!
  5. Z pasją o mocnych stronach – listę zamyka Dominik Juszczyk. Jak sam tytuł wskazuje, autor skupia się głównie na swoich mocnych stronach, ale też gości. Nie bez znaczenia jest też fakt, że podcaster jest certyfikowanym  coachem Gallupa (Gallup-Certified Strengths Coach). Dzięki jego audycjom wiem więcej o produktywności, poprawianiu jakości swojego życia.

 

I… to by było na tyle. Przynajmniej na razie. Aktualnie słucham 5 podcastów. Podobno zdrowym podejściem jest subskrybowanie do 10. Zostawiam więc sobie jeszcze margines na nowości.

Pisząc ten post, doszedłem do wniosku, że polska scena podcastowa ma się naprawdę dobrze. Śmiem twierdzić, że będzie jeszcze lepiej, bo autorów, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą w taki sposób wciąż przybywa.

I… na koniec chciałbym dowiedzieć się: jakich podcastów słuchasz Ty? Masz coś godnego polecenia? Podziel się swoją listą w komentarzu poniżej. Możesz też do mnie wysłać maila: rafal@icoding.pl

P.S. Wystartowałem z oficjalnym fanpage`em bloga icoding.pl Zachęcam do polubień :)

 

Pozdrawiam